Välkommen
Lindås IBK logo
Lindås Rasta Innebandyklubb
Fotboll

Lindås Waves - mycket mer än innebandy!

Innebandy är vår plattform. Det är där det börjar. Med cirka 700 aktiva medlemmar som skapar samhörighet, gemenskap och glädje. Vi har en egen arena, där vårt café är hjärtat och vår mötesplats. Det är där vi träffas över gränserna. Det är där ledare och spelare träffas, där våra ungdomar gör sina läxor och där föräldrar lär känna varandra.

 

Men vi vill mer. Vi vill utvecklas. Vi vill bli bättre. Vi vill ta ansvar för våra ungdomars framtid. Vi vill bidra med sunda värderingar och aktiviteter som främjar individer, grupper och ledare och framför allt, en tro på framtiden.

 

Den resan har vi börjat. En resa där vi tar ansvar för miljön genom solceller på taket, där vi tar ansvar för jämlikhet genom flera tjejprojekt, där vi tar ansvar för den sportsliga utvecklingen genom kontinuerlig utbildning och där vi tar ansvar för individers mående och beteende genom projekt inom värdegrund och psykisk hälsa.

 

Vi vet att resan är lång. Att det finns utmaningar på vägen. Men vi har bestämt oss. Och vi är övertygade om att det är rätt väg. För oss. För vi vill bidra till en bättre framtid för våra ungdomar.

 

På vägen behöver vi hjälp. Hjälp med nya projekt, nya partners och nya kontakter. Så, vill du vara med på vår resa? Vill du vara med och ta ansvar? Vi behöver dig och vi tror faktiskt att du kanske till och med behöver oss.

 

För framtiden börjar ju idag…

 

ANMÄLAN

 

Vill du börja spela innebandy? Anmäl dig via länken nedan.

 

Anmälan till Lindås IBK

Dam Elit
Alice Bengtsson slutar med innebandy!
2026-08-10 15:37, Dam Elit

Inför omstarten på försäsongen och återtåget till Allsvenskan, kommer vi att under augusti presentera en rad nyheter. Vi börjar med att berätta att Alice Bengtsson slutar och Clara Lindberg och Tuva Iström lämnar Lindås. I kommande artiklar skall vi också presentera nya spelare.

 

Alice meddelade mitt i sommarhettan att det är dags att lägga klubban på hyllan efter en lång och framgångsrik karriär. Alice har Lindås Waves som moderklubb och har även representerat Pixbo, IBK Göteborg och Warberg med spel i SSL i dessa tre klubbar. Vi kommer att tacka av Alice i höst i samband med någon hemmamatch. Lindås Waves vill givetvis redan nu tacka Alice för de senaste fem säsongernas fantastiska engagemang vårt damlag.

 

Clara Lindberg och Tuva Iström är de enda spelarna, som lämnar Lindås inför nästa säsong. Clara fortsätter sin karriär i Lindome och Tuva skall flytta pga studier. Ny klubb är ännu inte klar. Lindås Waves önskar både lycka till i sina nya lag.

 

Damlaget har under försäsongen knutit till sig fem nya spelare till truppen, som snart kommer att presenteras. Vidare har Elsa Lindqvist född 2009 efter många bra insatser under förra säsongen flyttats upp till damtruppen. Vi har också gett fem juniorer för akademin möjlighet att träna fullt ut under försäsong och det skall bli spännande att följa deras utveckling.

 

Vi återkommer inom kort med den första presentationen.

Kallelse till extra årsmöte!
2026-08-10 11:05

Inbjudan till kallelse för extra årsmöte i Lindås IBK och Lindås IBF

När: Måndagen 26 augusti 2026 kl. 19.00 Plats: Styrelserummet, vån. 2

Med anledning av att styrelsen saknar en ledamot för att vara fulltalig behöver en ny väljas. Styrelsen kallar därför föreningens medlemmar till extra årsmöte på ovan angiven tid och plats.

Styrelsen den 10 augusti 2026

Är du vår nästa kassör?
2026-06-14 20:41

Använd din ekonomiska kompetens för att göra skillnad för barn och ungdomar.

 

Lindås Waves är mer än en innebandyförening. Vi är en mötesplats där barn och ungdomar får möjlighet att utvecklas, växa och känna gemenskap.

 

Nu söker vi en kassör till styrelsen som vill vara med och bidra till föreningens fortsatta utveckling.

 

Vi söker dig som:

  • Har erfarenhet av ekonomi, budgetarbete eller verksamhetsstyrning
  • Är van att arbeta med uppföljning, prognoser och analys
  • Trivs med att se både helhet och detaljer
  • Gärna har goda kunskaper i Excel

 

I rollen ingår bland annat att:

  • Ansvara för budget och ekonomisk uppföljning.
  • Ta fram prognoser och likviditetsanalyser.
  • Vara bollplank till föreningens ekonom som sköter all bokföring, löner och fakturor.
  • Tillsammans med ordförande och klubbchef ha kontakt med bank och kommun.
  • Bidra med ekonomiska perspektiv i styrelsens utvecklingsarbete.

 

Vad får du tillbaka?

 

Du får möjlighet att använda din kompetens i ett sammanhang där den verkligen gör skillnad.

 

Du blir en del av en engagerad styrelse som tillsammans arbetar för att skapa en trygg, utvecklande och inspirerande miljö för våra barn och ungdomar.

 

Vill du veta mer, kontakta klubbchef Jonas Ohlander på jonas@lindaswaves.se eller ordförande Henrik Thyselius på ht@halldinadvokater.se

 
 
 
 

 

Herr Elit
Tack Anton!
2026-05-27 10:49, Herr Elit

Anton Andersson kom från Warbergs akademi inför förra säsongen och var ett ganska oprövat kort i allsvensk miljö. Men efter en säsong och enorm utveckling får han nu chansen i Warbergs SSL-lag.

 

Klubbchef Jonas Ohlander säger följande om Anton:

"Anton kom till oss som en frisk fläkt och har verkligen bidragit till förra årets framgångar. Full av energi, hårt jobb och med en härlig attityd har han varit en viktig del i herrlaget. Dessutom extra kul att se hans utveckling i allsvenskan, vilket ligger helt i linje med vad Lindås vill, att hjälpa unga spelare utvecklas och ta nästa steg i vår miljö. Anton ska bli spännande att följa och vi önskar honom all lycka i Warberg".

 

Anton säger så här om sitt år i Lindås:

”Min tid i Lindås Waves har varit otroligt rolig och lärorik. Det bästa med Lindås har varit alla goa människor jag fått träffa och vara med varje dag. Tycker även att jag har utvecklats mycket både på och utanför planen och tar med mig många fina minnen från tiden i Lindås”.

 

Vi tackar Anton och önskar honom stort lycka till i Warberg!

Dam Elit
7 försvarare förlänger med damlaget!
2026-05-26 15:22, Dam Elit

Damlagets säsong 25-26 slutade inte som vi hade hoppats, men direkt efter sista matchen startade vi omgående ett intensivt arbete med att samla gruppen och staka ut riktlinjerna för kommande säsong. Vi ska tillbaka! Det fanns direkt en revanschlusta hos hela gruppen och i skrivande stund har alla utom två spelare bestämt sig för att vara en del i återtåget, dvs direkt tillbaka till Allsvenskan.

 

Vi börjar med att presentera våra backar, där sex spelare är klara med 2 årsavtal för säsongerna 26-28, Julia Franzén, Hanna Hansson, Nellie Jemth, Tova Connant, Annie Lindberg och Isabelle Sundsgård. Linn Arfvidsson har förlängt sitt tvåårsavtal 25-27.

 

Nye huvudtränaren Andreas Burman är nöjd med att jobba med unga och hungriga spelare. Så här säger Andreas om backuppsättningen:

”Jag är mycket glad att vi lyckas behålla dom flesta från föregående säsong. Många unga spelare som tog stora kliv säsongen, men som också har alla möjligheter att ta ytterligare kliv under säsongen som kommer!

 

Inom kort kommer vi att presentera forwards som förlängt sina kontrakt.

Nyheter från våra lag
Herr Elit, 27/05 10:49 
Herr Elit, 22/05 10:44 
Herr Elit, 21/05 11:20 
KLUBBINFORMATION