Välkommen
Lindås IBK logo
Lindås Rasta Innebandyklubb
Fotboll
Dam Elit

Viktig och Meriterande seger för damlaget!
2025-12-22 17:42

När serieledaren Lockerud kom på besök till Lindås Waves Arena växte Lindås damlag fram till en jätte. Efter att ha varit i underläge nästan halva matchen, vände man på underläget och vann till slut förlängningen med 8-7. 

 

Det var nöjd och glad tränare, Simon Elgan som sa så här efter matchen:

 

”Sjukt skönt att gå på ledighet med två inkasserade poäng. Vi tar med oss en stark vändning, nödvändiga nycklar i hur vi behöver spela varje match och att vi fortsatt är starka på hemmaplan”. 

 

”Tycker det är en av våra bättre prestationer, vi är fina med boll och har bättre sortering defensivt än tidigare matcher. Därtill är arbetsinsatsen fantastisk, bra energi och eloge till tjejerna som verkligen puttar in allt”. 

 

”Nu går vi på ledigt, återhämtar kroppar och sinnen för att vara förberedda för en rolig vår. Då ska vi vara ännu bättre”!

Serieledaren hemma på söndag för damlaget!
2025-12-19 20:04

På söndag spelar Lindås damlag sista matchen det här året hemma mot serieledaren Lockerud. Vi pratade med tränare Simon Elgan om hans tankar inför matchen samt vad laget fokuserat på under serieupphållet.

 

Ni har haft några veckors uppehåll från senaste seriematchen. Vad har ni fokuserat på under uppehållet?

"Den här perioden var väldigt nyttig för oss, vi har under höstsäsongen känt att vi hade ett antal områden vi ville få tid till att jobba med som var svårt att hinna med när det många matcher. Vi ville bli tydligare i uppspelsförsvar där vi lättare kunde sortera in, få fler dueller och få fram fler kontringar. Därtill ville vi bli bättre på att vinna tillbaka boll direkt efter vi förlorat den/skjutit utanför. Vi har pratat om att vi vill ta fler kontringar och hur vi ska göra när vi får det. Dessutom har vi ökat mängdträningen kopplat till avslut för att vi ska bli skarpare i avslutslägena". 

 

Ni möter serieledaren Lockerud på söndag. Hur ser du på den matchen?

"Ett välstrukturerat lag som är duktiga defensivt och har ett par oerhört skickliga spelare. Dessutom har de nästan vunnit alla sina matcher. Vi möttes både under försäsongen och i början av förra året så vi har koll på vad de vill göra. Vi vill haka på i toppen och ska vi göra det så är Lockerud en viktig match att vinna". 



Vad blir viktig för er för att kunna ta tre poäng?

"Jag känner mig trygg i att vi har tagit kliv i de sakerna vi har jobbat med. Om vi därtill bestämmer oss för att avsluta det här året genom hårt jobb, vilja att tävla och täcka skott så finns det goda förutsättningar för en bra match. Jag vill se ett lag som går ut med glädje, som går rakt på mål och är villiga att slita för varandra".

 

Vi önskar damlaget lycka till i söndagens match!

Förlust för damlaget mot Jönköping!
2025-12-02 10:21

Den på förhand tuffa bortamatchen mot Jönköping slutade till slut med 5-3 seger för hemmalaget efter att Lindås verkligen utmanat Jönköpingslaget där ställningen var 3-3 långt in i tredje perioden. Tränare Simon Elgan sammanfattade matchen så här:

”Första perioden är nog den tråkigaste perioden som spelats i innebandyns historia. Den är försiktig och vi får inte riktigt ordning på grejerna. Andra tycker jag egentligen vi är bättre men vi har strul defensivt och är oerhört ineffektiva. Tredje behöver vi jaga och kommer till slut i kapp vilket är sjukt starkt och i tredje är vi riktigt bra! Vi släpper sedan avgörande målet på frislag vilket kommer gräma mig hela uppehållet och det allra sista i öppet mål”. 

"Nu har vi ett uppehåll där vi kan få ordning på spelet i egen zon och samtidigt se till att vi blir lite hetare i avgörande lägen". 

Nästa match för damlaget spelas söndagen den 21 december hemma mot Lockerud.

Tuff bortamatch för damlaget!
2025-11-29 11:16

På söndag spelar Lindås damlag bortamatch mot Jönköping kl. 16.00. Jönköping ligger precis före Lindås,  på fjärdeplats i tabellen, så det blir en ordentlig utmaning för damlaget. Vi pratade med tränare Simon Elgan om hans känsla inför matchen.

 

Det var en skön seger mot Landvetter förra veckan. Vad tar ni med er från den? 

”Att vi är bra när vi gör de enkla sakerna helhjärtat. Vi behöver få dessa saker att prägla vårt lag varje match, träning och byte. Det var en viktig seger för oss, där vi kontrollerar matchen på de sättet vi vill. Vi har haft 4 av våra bästa träningar hittills efter det och tjejerna är sugna på mer”! 


Ni möter Jönköping på söndag. Hur tänker du kring den matchen och vad blir viktigt för er? 

 

”JIK blir tuffa men det är samtligt en bra värdemätare för oss, det är ett lag som kommer slåss uppe i toppen. Det har fått in ett par oerhört skickliga spelare från SSL, duktig ledarstab så vi är väl medvetna om att det kommer krävas allt av oss för att vinna”. 


”Vi behöver sätta de enkla sakerna igen, få de sakerna att bli vårt DNA. Vi ska täcka skott, vinna dueller, springa mest och vi ska göra det tillsammans. Vi är ett ungt lag som växer för varje vecka som går och tar med oss de erfarenheter vi fått samla på oss, men jag känner att det är någonting speciellt på gång med laget senaste veckan. Nu är vi bättre än någonsin, men vi är aldrig bättre än vår senaste match så vi går in i matchen med ödmjukhet, vilja i att bli ännu bättre och vi ska tävla om allt”.

 

Vi önskar damlaget stort lycka till i söndagens bortamatch.

 

Matchen kan ses på följande länk:

Jönköpings IK A-Dam - Lindås IBK Dam | play.innebandy.se

Vill du se alla damlagets matcher gå in på följande länk:
https://play.innebandy.se/lindasibk-dam/subscriptions

Viktig derbyseger för damlaget!
2025-11-22 10:27

Onsdagens derby mot Landvetter blev en tuff, intensiv och spännande match som Lindås damlag till slut vann med 5-1. Tränare Simon Elgan tyckte så här om matchen:

 

”En jämn och intensiv match, Landvetter är oerhört skickliga på det de gör så vi visste att det skulle bli en tuff match. Det är små marginaler som fäller avgörandet till vår favör men idag tävlar vi i vunna dueller och täckta skott och där är vi föredömliga idag. Förutom några minuter i inledningen på period 1 och 2 så tycker jag vi har kontroll över matchbilden, men vi är medvetna om att skulle vi slappnat av en sekund så hade det varit tillräckligt för att de skulle ta vara på det. Många kan hyllas efter denna matchen men Tuva i målet och Alice Dahlberg är väldigt bra. Därtill var det extra kul att Elsa Lindqvist, född 09 gör sin första match från start och klarar det väldigt bra”.

 

Nästa match för damlaget är söndagen den 30 november borta mot Jönköping.

Inför damlagets derby ikväll!
2025-11-19 12:19

Ikväll spelas ett laddat derby mellan två lokala antagonister i Lindås Waves Arena. Vi pratade med tränare Simon Elgan om hans tankar inför derbyt mot Landvetter.

 

Ni kommer från två raka förluster. Hur ska ni vända på den trenden?

”Vi ska kräva mer av varandra i alla saker som är givna. Det är tyvärr därför vi förlorade i helgen. Vi behöver täcka skott, vinna dueller, ge energi till varandra. Om vi gör de sakerna kommer vi ta med oss ett bättre självförtroende in i spelet med boll och då är vi tillräckligt bra för att straffa Landvetter”. 



Hur skiljer sig ett göteborgsderby från andra matcher?

”Det blir betydligt roligare, mer känslor, mer energi, många saker kommer gratis och vi vet att Landvetter vill vara en intensiv motståndare och vi älskar det! Samtidigt har bägge lagen bra koll på varandra så i slutändan kommer det att handla om vilja och att vilja gå in och göra skillnad”. 



Hur ser du på Landvetter som lag och vad vill du se från ert lag?

”De har haft en tydlig idé de har spelat på i flera år och det har funkat för dem. De är duellstarka, raka, vill skapa mycket situationer och kaos. För oss kommer det handla om att ge och ta stryk, vara starka framför mål, starka på boll och att vilja in och avgöra”! 

 

Vi önskar damlaget stort lycka till ikväll och hoppas på mycket folk i Arenan.

KLUBBINFORMATION