Lindås damlag gjorde ”rent hus” under helgens svåra bortamatcher och vann även söndagens match mot Älvsjö med 6-5. Lagen följdes åt hela vägen till 5-5 och en minut kvar att spela då Lindås avgjorde med sitt 6-5 mål.
Efter matchen pratade vi med tränare Simon Elgan om dels gårdagens match, men också om vad en sådan här helg kan skapa för gruppen.
-Vi tar med oss oerhört mycket bra från den här helgen. Vi har kommit närmare varandra som lag. Vi sliter för varandra och samtliga spelare var oerhört viktiga för att vi skulle få med oss 6 poäng.
-Angående matchen, så tar vi stora kliv i spelet med boll från gårdagen och skapar många kvalitativa målchanser! Fint tålamod, många fina övertag och vi borde straffat dem ännu hårdare. Vi gör en okej insats defensivt och sett över hela helgen är vi bra. Energiska, starkare i duellspelet, lugnare med boll och vi har tagit många mentala lärdomar från förra veckan.
-Sedan vill vi fortsätta att bli bättre, varje träning, varje match och varje byte. Vi har många situationer defensivt som vi behöver utveckla och bli mer tydliga samt ännu bättre i duellspelet. Därtill ska vi fortsätta lägga mycket fokus på spelet med boll, bli bättre i första skedet när de sätter press på oss och vi behöver börja skapa än mer i etablerat spel.
Nästa match för damlaget spelas lördagen den 18 oktober borta mot Katrineholm.