Dela nyhet
P08 ÄR FANTASTISKA
27 mar, 21:14

Vilken Superhelg !!
Efter tre dagars intensiva matcher landade vi till slut på en tredjeplats i årets Fair Play-cup. Killarna har gjort fantastiska insatser, makalösa vändningar och straffar i världsklass. Lägg där till all tid mellan matcherna, allt underbart tugg, dåliga skämt och halvdassig sömn i klassrum. Helt enkelt en magisk helg !
I morgon är det träning igen, och vi tänker oss en rejält lekfull sådan, och dessutom bara mellan 16.30-17.30, som vi toppar med toast i caféet och en titt på slutet av matchen mot Bankeryd där vi vände 1-4 till 4-4 och det där numer klassiska straffavgörandet ! Så väldigt kul om så många som möjligt dyker upp.
Vi tänkte sätta en standard att varje måndag efter en cup så har vi en form av eftersnackkompisträff. Det märktes tydligt idag att killarna (även ledarna 😊) inte riktigt ville skiljas från varandra direkt efter sista matchen, som det blir efter en helg där alla lever tätt inpå varandra. Just därför känns denna standard bra.
PS: Vi har en del vardagsmatcher nu i veckan, och dessa är ju flyttade matcher för att vi just ska kunna spela alla dessa härliga cuper vi är anmälda till. Självklart ska vi tänka på killarnas hälsa o återhämtning, men vi måste även hjälpas åt att spela av dessa sista seriematcher.
Nästa helg börjar nästa fantastiska cup Mölndals Ungdoms Cup, och vår första match spelas fredag 21.00, ni som ska vara med swisha 250 kr till 0703-811413
Nu tar vi sikte på en fantastisk vår ......