Dela nyhet
Viktig seger för Lindås damlag!
7 mar, 10:16
Efter att ha förlorat den första matchen i helgen i lördags mot IBK Göteborg med 1-4, så bar det igår, söndag av till Oskarshamn och viktig bortamatch mot Craftstaden.
På pappret var det en väldigt svår match då Craftstaden haft en väldigt bra period och vunnit flertalet av sina senaste matcher.
Första perioden var väldigt jämn. Lindås tog ledningen med 0-1 genom Lina Gyså, men Craftstaden utjämnade till 1-1 som var ställningen efter första perioden.
I andra perioden tog Craftstaden över spelet och tog också ledningen med 2-1.
I tredje perioden går Lindås "all-in" för att försöka vända matchen och i trettonde minuten kvitterar Nelly Cerina. Direkt efter i femtonde minuten gör sen Lisa Ekström 2-3 som står sig matchen ut..
- En riktigt tight match som är jämn hela vägen. Craftstaden är lite bättre i andra, men i tredje kliver vi upp, stör dem och tar över. Fantastisk insats av tjejerna i ett väldigt utsatt läge, säger Anders Nilsson, tränare i Lindås.
Noterbart är att Nelly Cerina, 16 år, debuterade i damlaget och även lyckades göra 2-2 målet.